Olympos

Koruma altına alınmış sahili ile dünyanın en iyi plajlarından biri. Denizin yanında antik şehir kalıntıları, Likya yolu yürüyüş parkurları,binlerce yıldır sönmeden yanan olimpiyat ateşinin doğduğu yer olan yanartaşı ,müthiş doğası ve halen keşfedilmemiş Musa dağındaki antik şehri ile ziyaretçileri kendine çekiyor.

Olympos 80 lerden bu yana turistler tarafından bilinen ve ziyaret edilen bir yöreydi. 90 ların ortasında tek tük Türk misafirleri ağırlamaya başladı.Aynı dönemde Avustralya ve Yeni Zelandalı gezginlerin akınına uğradı..

Özellikle 1996 ve sonrası “ozi” ve kiwi”lerin özgün tatil yeri oldu. Bu dönemde özellikle Tree house’lara Türk misafirler alınmıyor sadece yabancı müşteriler kabul ediliyordu. Türk misafirler kapıdan çeşitli bahanelerle geri çevriliyordu. Fakat değişim o kadar hızlı olduki her şey tersyüz oldu. Özellikle 2000 ‘li yıllarda Türk medyasının her gün Olympos‘tan bahsetmesi popülerliği arttırdı.

Önceleri Olympos sessizliği sakinliği için tercih edilirken son 5 yıldır sadece barları,partileri gürültüsü ve kalabalığı için insanlar gelmeye başladı. Popülerliğin artması ile Olympos vadisindeki işletme sayısında hatırı sayılır bir artma oldu. Eskiden 50 kişinin konakladığı tesisler 400 –500 kişilik yerler olmaya yeni yeni treehouse’ lar açılmaya başladı.Bugünlerde özellikle temmuz ağustos aylarında konaklamanın 3000 lere ulaştığı söyleniyor.

2000’li yıllara kadar sigara satan bir market dahi bulamazken şimdi ciddi büyük marketleri ,soğuk meyveler satan manavları, her türlü hediyelik eşya satıcısı, kokoreçcisi, midye dolmacısı, onlarca dürümcüsü, hatta bankamatikleri dahi yol boyunca sizlere hizmet veriyor.

Tüm bunların yanında sahil, koruma altında ve müze olduğu için eskisi gibi doğal. Üç km olan sahil boyunca kendinize sessiz sakin bir köşe bulma imkanınız var.

Fakat siz her şey bana özel olsun derseniz, eylül den kasım sonuna kadar denize girerken kumsalın size ait olduğunu dahi düşünebilirsiniz.

Tatilinizi sadece deniz üzerine kurmuyor, çevrenizi keşfetmek istiyor gün içerisinde yürüyüşler yapıp Olimpos’un müthiş doğasını koklamak, her aştığınız tepede yeni bir sürprizle karşılaşmak,akşamları şömine başında vakit geçirmek istiyorsanız mart, nisan, mayıs, ekim kasım ayları sizin için ideal. Özellikle bu aylarda Olimpos sahilinin keyfine doyamayacaksınız.Yıl içerisinde sizlerin kış diye tarif ettiğiniz kasım aralık şubat mart ayında Olimpos sahilinde denize girenleri göreceksiniz.

Yaz kalabalığından hoşlanmayanlara, aslında olimposun en güzel zamanı olan bahar aylarında veya kışın gelip Olimpos’u sakin sakin gezmelerini, kışın da açık olan Daphne Tatil evinde akşamları şömine başında şarap keyfi yapmalarını hararetle tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir